sobota, 5 stycznia 2013

Trzymając pieniądze w skarpecie stracisz na pewno

Trzymając pieniądze w skarpecie stracisz na pewno
foto: glowimages.com

- Nowy rok to świetny moment, żeby zacząć uważniej myśleć o swoich pieniądzach. Szczególnie, że 2013 będzie prawdopodobnie trudny w gospodarce – mówił w Trójce ekspert finansowy Paweł Satalecki.

Zdaniem gościa audycji "Bardzo ważny projekt” szczególnie warto pomyśleć o oszczędnościach. – Tym bardziej, że Polacy raczej nie oszczędzają w bankach, ale do przysłowiowej skarpety. A wybierając taki model tam naprawdę tracimy pieniądze z powodu inflacji. Ceny rosną, więc pieniądze pod poduszką czy w skarpecie są coraz mniej warte – tłumaczył Paweł Satalecki.
Dlatego, jego zdaniem, jedynym wyjściem jest oszczędzanie w instytucjach finansowych. A wśród nich najpopularniejsze i najbardziej pewne są lokaty. – Wybierając lokatę bankową warto poszukać rankingów lokat. Bo na lokacie możemy też stracić, znowu przez inflację. Zwróćmy więc uwagę na oprocentowanie takiej lokaty i zawsze porównujmy je do stopy inflacji – radził dość radiowej Trójki.
Paweł Satalecki podkreślił przy tym, że należy szczególnie uważać na instytucje oferujące podejrzanie wysokie oprocentowanie lokat. – Najprostszym sprawdzianem będzie zajrzenie do rankingów i policzenie średniej. Jeżeli jakąś instytucja oferuje dwa razy większe oprocentowanie, to alarmujący znak. Warto skorzystać też z pomocy doradców finansowych – mówił ekspert.
Fundusze inwestycyjne są mniej bezpieczne, ale – ale tłumaczył gość Trójki - można na nich więcej zarobić. – W ubiegłym roku dały zarobić nawet kilkadziesiąt procent. Z drugiej strony można było też stracić kilkanaście, nawet kilkadziesiąt procent – przestrzegał Paweł Satalecki. ( Trójka-03.01.2013, IAR, NBP) 

Jeżeli nasze oszczędności trzymamy w domu, to tracimy o stopę inflacji. Za 2011r. inflacja wyniosła 4,3%, czyli tyle realnie straciliśmy, jeżeli nie trzymaliśmy pieniędzy na lokatach, na których można było uzyskać ponad 5%. Według GUS najwyższa inflacja była w 1990:+585,5%, 1989:+251,1%, 1882:+100,8%, natomiast najniższa w 1954: - 6,3%. Za 2012r. prognozuje inflację na  3,7%.

8 komentarzy:

 1. Na lokatę to na razie nie mam tyle funduszy, ale kaska leży na koncie oszczędnościowym. W domku szybko by zostały wydane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie lepiej oprocentowane są lokaty na okres 3-6 miesięcy od 1000zł.

   Usuń
  2. No niestety nawet tak małą kwotę trudno nam włożyć na lokatę. W poprzednim roku wzięliśmy mieszkano na kredyt i tyle wydatków się nagle porobiło...

   Usuń
 2. Nie wiem czy dziedziną ubezpieczeń też się zajmujesz, ale szukam ubezpieczenia na życie z funduszami. Polecasz jakieś?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zajmuję się ubezpieczeniami. Ubezpieczenie na życie z funduszem, to inwestycja na lata, z reguły do osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku wcześniejszej wypłaty płaci się określoną w umowie karę. Generalnie jest to dobry pomysł na długi okres, tj. do emerytury, ale wymaga gruntownego zastanowienia się. Minimalna składka miesięczna, to 80zł w http://www.mbank.pl/ubezpieczenia/na-zycie-z-funduszem/ oraz 125zł w http://www.plannazycie.pl/fundusze.php?articleId=49875&groupId=10172&companyId=10114&articleVersion=1.0&productURL=/produkty/plan-na-zycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się też nad ING, na dwie osoby 152 zł to chyba korzystnie nawet. W tym 50 zł idzie na fundusz. Mało, ale można podwyższyć jak pieniążków będzie więcej.

   Usuń
  2. Oferta ciekawa pod warunkiem, że płacimy składki do wieku emerytalnego lub około 30 lat okresu składkowego. W przypadku wcześniejszej wypłaty otrzymasz tylko te 50 zł, które idzie na fundusz plus to co zarobił fundusz. Jeżeli tylko byłabyś zainteresowana odkładaniem na emeryturę, bez ubezpieczenia, to proponuję IKZE ( Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Odkładamy do 4% dochodu i możemy odliczyć tą kwotę od dochodu w PIT za rok poprzedni. Na czysto jest to 18% z odłożonej kwoty. Minus jest taki, że przy przejściu na emeryturę trzeba zapłacić podatek obowiązujący w roku przejścia na emeryturę. Plus taki, że podatek mamy co roku ,,do kieszeni" już teraz.

   Usuń
 4. You should take part in a contest for one of the finest blogs online.

  I most certainly will recommend this website!
  My homepage - grumpy cat christmas

  OdpowiedzUsuń