środa, 23 stycznia 2013

Od 15 kwietnia sesja na GPW w godzinach 10.00-17.30?


Czy taki scenariusz jest możliwy? Wszystko zależy od woli i analizy nowego prezesa GPW p. Maciejewskiego, który 15 kwietnia będzie wprowadzał na giełdzie nowy system transakcyjny, pt. UTP             ( UNIWERSALNA PLATFORMA OBROTU).

 Transakcje będą odbywać się w milisekundach. UTP  jest wykorzystywany na giełdach grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. W porównaniu z Warsetem ( obecny system), system UTP będzie szybszy, bardziej wydajny, skalowalny i przepustowy, czyli umożliwiający wysłanie znacznie większej liczby zleceń w danej jednostce czasu.

Skrócenie czasu trwania sesji z godziny 17.30 (5.30 p.m.) na 16.30 ( 4.30 p.m.) z ekonomicznego punktu widzenia nie miałoby sensu, bo w ostatnich dwóch godzinach, kiedy notowane są giełdy za oceanem, na GPW jest największy obrót. Najniższe obroty z reguły są do godziny 12.00.

Środowisko maklerów od dłuższego czasu postuluje o skrócenie czasu sesji giełdowej i słusznie, bo obecnie trwa 8,5 godziny, dodatkowo kontrakty i przyjmowanie zleceń, tj. 1,50 godziny. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych sesja trwa 6,5 godziny.

Reasumując, żeby GPW i biura maklerskie były zadowolone proponuję zmienić godzinę rozpoczęcia sesji z dziewiątej na dziesiątą.


8 komentarzy:

 1. Wszystko się może zdarzyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Wszystko się może zdarzyć, wszystko jest możliwe.:p

   Usuń
 3. :) cóż ja mogę powiedzieć, ładny dzwonek :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony ślad. Bardzo fajna fotka.
  Pozdrawiam. Mania, mania1269.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widać, globalizacja ma swoje minusy. ;)
  Jednak ktoś, kto wybrał zawód maklera raczej liczył się z niestandardowymi godzinami pracy. W końcu nic za darmo:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy wiecie, gdzie autor tego tekstu publikuje na codzień?
  Jeśli to gazeta, zamawiam prenumeratę:)

  Zerknij na moją stronę www ... Dlugopisreklamowy.com.pl

  OdpowiedzUsuń