poniedziałek, 21 stycznia 2013

Od Dnia Kobiet wzrost gospodarczy


Z moich analiz wynika, że od 08 marca 2013r wzrośnie tempo produkcji przemysłowej, a co za tym idzie Produkt Krajowy Brutto. ,,Pierwsze jaskółki" poprawy sytuacji gospodarczej pokaże Główny Urząd Statystyczny w połowie kwietnia. Niestety jeszcze dane za styczeń i luty będą złe, mniej więcej na poziomie grudniowych.

Złe dane PKB za II, III i IV kwartał 2012r. pozytywnie wpłyną na dane za II, III i IV kwartał 2013r., ponieważ niska baza sprzyja wzrostowi.

Według mojej opinii zmiana stóp procentowych przez RPP ma wpływ już po 4 miesiącach ( 120 dniach) od decyzji, a nie po IV kwartałach. Przykład: podwyżka majowa o 25pb przez RPP, spadek produkcji przemysłowej we wrześniu o 5,2% rdr, szczyt spadku w grudniu o 10,6% rdr. Produkcja przemysłowa dużo waży w PKB. Dlatego też uważam, że listopadowa obniżka stóp o 25pb pozytywnie zacznie wpływać na produkcję przemysłową, a co za tym idzie i na wzrost PKB od II kwartału 2013r. Dobrze by było dla gospodarki, gdyby RPP w lutym i marcu obniżyła stopy, najlepiej 2 x po 50pb do 3%.

Ponadto sprawdzonym barometrem wyprzedzającym koniunkturę w przemyśle jest giełda GPW, a rośnie ona od początku listopada. Mówi się, że GPW wyprzedza gospodarkę o pół roku i jak do tej pory sprawdzało się to.

Obecna sytuacja na dolarze i euro jest dobra bo:
- dolar poniżej 3,15zł, dobrze dla inflacji,
- euro powyżej 4,15zł - dobrze dla eksportu.

Moja prognoza odnośnie inflacji za grudzień 2012r. sprawdziła się:
http://biznesownik.blogspot.com/2013/01/moja-prognoza-trafiona-inflacja-za.html

A tutaj moje prognozy z sylwestra, jedna z nich, tj. inflacja spadnie poniżej 2% w 2013r spełni się już w styczniu, a dopiero to początek 2013r.:
http://biznesownik.blogspot.com/2012/12/szczesliwego-nowego-roku-2013.html


Uważam również, że powinniśmy skończyć z tym narzekaniem i negatywnymi prognozami, bo może to być jak samospełniająca się przepowiednia. 

4 komentarze:

 1. Zgadzam się - narzekanie źle wróży, a wręcz przyciąga negatywne zmiany ;)
  Miłego dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze negatywne myślenie wzbudza negatywne działania. Po co sobie utrudniać życie ciągłym marudzeniem. Lepiej zrobić coś by było doskonale i radośnie. Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko wyplenić w tym narodzie negatywne myślenie, niechby każdy na początek zaczął od siebie.

  OdpowiedzUsuń