wtorek, 15 stycznia 2013

Moja prognoza trafiona: inflacja za grudzień 2,4%

Wczoraj wyliczyłem inflację na 2,4% rdr i moja prognoza sprawdziła się. Poniżej link do artykułu.
http://biznesownik.blogspot.com/2013/01/prognozuje-inflacje-za-grudzien-2012r.htmlKonsensus rynkowy wyniósł 2,5% rdr, czyli ekonomiści w prognozach pomylili się o 0,1 %. Prezes NBP Marek Belka również prognozował 2,5%.

 Jeżeli biuro analityczne NBP myli się do danych historycznych, to jak wyliczą prawidłową projekcję inflacji na marcowe posiedzenie  RPP.

Teraz czekamy na dalszą obniżkę stóp procentowych przez RPP, a co za tym idzie spadek oprocentowania kredytów i kosztów obsługi zadłużenia obligacji rządowych.

Inflacja spadła poniżej celu NBP, tj. 2,5% pierwszy raz od sierpnia 2010r. Dane GUS: Analogiczny miesiąc poprzedniego rok.

5 komentarzy:

 1. Widać, że dobry jesteś w tym co robisz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję trafnej prognozy. Ile zatem wyniesie inflacja w 2013 roku i później? Myślę, że więcej bo FED i EBC na potęgę drukują pieniądze.

  Szkoda tylko, że zwyżki inflacji będą szły w parze z obniżkami stóp (pobudzanie gospodarki). Źle to wróży lokatom i kontom oszczędnościowym wszelkiej maści. Już teraz lokaty są niezbyt opłacalne (przykład typowej lokaty).

  W co zatem inwestować w przypadku takiego obrotu spraw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno prognozować na cały rok. Moje prognozy 1-1,5% rdr.
   FED i EBC póki co drukują puste pieniądze, tzn. zobowiązania do wykupu obligacji. Z tego co pamiętam to EBC pożyczyło na 3 lata bankom z Euro, więc dopiero za 3 lata z tego powodu inflacja wzroście. FED od października 2012r zaczął drukować po około 40 mld dolarów miesięcznie na rynek hipoteczny, o obligacjach nie wspomnę. Inflacja w strefie Euro już zbliżyła się do naszej. Euro 2,2%, Polska 2,4%. Myślę, że za styczeń inflacja będzie niższa w Polsce niż w Euro.
   Zysk z lokat nie zależy tylko od wysokości oprocentowania, lecz przede wszystkim od różnicy ponad inflację, np. Inflacja w 2013r 1,3 rdr, a lokata 3% minus podatek Belki =2,43 netto. Realny zysk 1,13%.
   Inwestować mimo wszystko w lokaty, złoto i spółki dywidendowe na GPW.

   Usuń
  2. Przekonał mnie Pan co do tego opóźnionego wpływu działań FED i EBC na inflację. No i w sumie dobrze, może dzięki temu więcej pieniędzy popłynie na giełdę.

   Usuń
 3. Keep on working, great job!
  http://nicerdicer.ucoz.de/ genius nicer dicer plus reviews

  OdpowiedzUsuń