czwartek, 20 grudnia 2012

Reforma administracyjna.

Czy w Polsce powinna odbyć się reforma administracyjna? Uważam, że tak. Chociażby, ze względu na fundusz spójności UE, z którego Polska bierze najwięcej, ponieważ statystyczne na mieszkańca jest biedna. Warszawa w województwie mazowieckim podbija średnią, przez co tracą biedniejsze regiony Mazowsza, np. radomskie, gdzie przykładem może być filmik pt. Wigilia w Radomiu. Bieda sprawia, że ludzie zgarniają ze stołu, co popadnie.

Kolor czerwony oznacza biedę, zielony bogactwo. Z w/w grafiki Eurostat wynika to, że np. Czechy wydzieliły stolicę, tj. Pragę jako oddzielny region administracyjny.
Literka A oznacza Pragę, a literka S region środkowoczeski. Dzięki temu Praga nie zawyża średniej zamożności dla regionu środkowoczeskiego i ten region ma większe dotacje z UE, niż miałby gdyby należał do Pragi. Podobnie zrobiła Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Estonia.
Niestety podział administracyjny Polski jest krzywdzący dla mieszkańców województwa mazowieckiego, za wyjątkiem Warszawy.
Krzywdzący jest także dla mieszkańców gminy Krynicy Morskiej i powiatu elbląskiego oraz braniewskiego. Ponieważ, gdyby w/w gmina należała do powiatu elbląskiego i województwa warmińsko- mazurskiego , na pewno szybciej powstałby kanał (przekop) przez mierzeję wiślaną, np. za m. Piaski. Na świecie dobrym przykładem rozwoju regionu jest kanał panamski i sueski. W obecnej sytuacji gmina Krynica Morska należy do województwa pomorskiego, gdzie jest kilka portów, więc rozwój portu w Elblągu, nie jest dla marszałka województwa pomorskiego warunkiem koniecznym. Kanał przez mierzeję wiślaną dałby krótszą drogę dla statków ( obecnie używana jest dłuższa droga przez Kaliningrad - często czasowo politycznie zamykana przez Rosjan) i rozwój działalności portowej dla Elbląga i województwa warmińsko- mazurskiego.
Kilkaset lat temu mierzeja wiślana była pasmem większych lub mniejszych wysp. Jeszcze 400 lat temu Braniewo (do połowy XIX wieku było największym miastem Warmińskim) posiadało swój kanał, z kanału tego korzystał również Elbląg. Ujście tego kanału zostało zasypane w trakcie jednego z jesiennych sztormów w pierwszej połowie XVII wieku.
A może macie inne propozycje aktualizacji podziału administracyjnego Polski.

2 komentarze:

  1. w moim rejonie tez jest bieda...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem z północnej części mazowieckiego, Warszawa winduje ceny i pensje, a u nas bezrobocie i bieda...

    OdpowiedzUsuń