poniedziałek, 17 grudnia 2012

Polska czwarta od końca w UE pod względem zamożności na mieszkańca.

Jak podaje Rzeczpospolita jesteśmy zamożniejsi tylko od trzech państw UE, jeszcze pół roku temu byliśmy przed czterema krajami – wynika 
z danych Eurostatu.
Poziom zamożności obywateli w Polsce, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, wyniósł 64 proc. unijnej średniej – podał ostatnio Eurostat.
Za nami niższe dochody są tylko na Łotwie (58 proc.), w Rumunii (49 proc.) i Bułgarii (46 proc.). Jeszcze w ubiegłym roku, według wstępnych szacunków za 2011 r. podanych w połowie roku, wyprzedzaliśmy także Litwę.  Teraz jednak nasi sąsiedzi skoczyli do 66 proc. średniej. Skąd ta diametralna zmiana? Eurostat wyjaśnia, że dane na temat Litwy skorygowano o wyniki spisu powszechnego ludności i nie są one w pełni porównywalne z poprzednimi latami.
Rzeczywiście, spadek liczby ludności na Litwie  a także na Łotwie wyniósł ponad 12 proc. w porównaniu z poprzednim spisem. W większości to efekt migracji za chlebem.
W Polsce wyniki spisu  pokazały, że jest nas w kraju ok. 37,2 mln, a ok. 1,14 mln przebywa za granicą. Ale oficjalne dane mówią o 38,5 mln Polaków, czyli nawet o 0,8 proc. więcej niż w poprzednim spisie. I to właśnie te ostatnie dane są podstawą do wyliczeń dla Eurostatu.

Nie mniej jednak od 2007 r.  wzbogaciliśmy się o 10 %, niestety widać to przede wszystkim w dużych miastach. Prym wiedzie Warszawa.
 Źródło: Ekonomia24.pl
...

2 komentarze:

  1. słabo ;/
    Luksemburg jak zwykle dominuje pod względem zamożności :))

    OdpowiedzUsuń
  2. mnie to nie dziwi ;| sam zobacz ilu jest młodych , zdolnych ale i bezrobotnych lub PL firm ktore radza sobie doskonale na rynku- mało

    OdpowiedzUsuń